Aparaty ortodontyczne

Aparaty ortodontyczne stałe
Aparaty ruchome
Aparaty retencyjne

Warto wiedzieć…

Ortodoncja zajmuje się leczeniem wad zgryzu i nieprawidłowości w ustawieniu zębów. Często to pierwszy krok do pięknego uśmiechu. Wady zgryzu mogą bowiem zakłócać estetykę całej twarzy, nawet przy najbielszych zębach.

Przed podjęciem decyzji o leczeniu każdy z Państwa przegląda wiele ofert i zastanawia się nad tym, komu zaufać i powierzyć swoje zdrowie. Zdrowy, piękny uśmiech to nie tylko lepsze samopoczucie, łatwiejsze nawiązywanie kontaktów towarzyskich, czy zwiększenie szans na sukces w pracy – to także wymierna inwestycja w przyszłość. Dzięki prawidłowemu zgryzowi łatwiejsze jest utrzymanie higieny jamy ustnej, zmniejszenie ilości kamienia i osadu nazębnego, mniejsze ryzyko próchnicy i paradontozy w przyszłości. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, zapewniamy kompleksowe i bezpieczne leczenie dzięki wybitnym specjalistom, wyposażeniu w najnowocześniejszy sprzęt renomowanych firm oraz stosowania w procesie leczenia tylko najlepszych sprawdzonych materiałów światowej klasy. Sprawne zarządzanie oraz ciągłe udoskonalanie naszych umiejętności zapewnia, że wybierając naszą ofertę uzyskują Państwo najwyższej jakości usługi po bardzo atrakcyjnej cenie.

Co to znaczy kompleksowe leczenie?

W XXI wieku bez zaawansowanej diagnostyki nie jest możliwe profesjonalne leczenie. Podczas jednej wizyty mają Państwo wykonane niezbędne badania konieczne do podjęcia dalszego leczenia. Doświadczeni lekarze zdiagnozują nieprawidłowości i opracują plan leczenia. Na miejscu zlecamy cyfrowe badania radiologiczne pantomograficzne i cefalometryczne niezbędne w leczeniu ortodontycznym. Dzięki nowoczesnej technologii w szybki, a przede wszystkim bardzo bezpieczny dla Państwa zdrowia sposób, wykonane zostaną najwyższej jakości zdjęcia pozwalające na ocenę stanu uzębienia i układu kości szczęk oraz sąsiadujących struktur. Lecząc się w Naszym Gabinecie oszczędzasz czas i otrzymujesz kompleksową usługę najwyższej jakości – a wszystko to w jednym miejscu. Już nie muszą Państwo tracić czasu na poszukiwanie miejsc, gdzie można wykonać niezbędną diagnostykę radiologiczną lub uzyskać konsultację chirurgiczną. To wszystko wyjaśni nasz specjalista i skieruje do odpowiednich profesjonalnych labolatorii!

Aparaty stałe

to zamki i pierścienie ortodontyczne, które specjalnym klejem mocowane są do szkliwa na zębach. Do nich przykleja się sprężysty drut, który naciskając na zęby ze stałą siłą powoduje ruch zębów. Lekarz ortodonta wyliczy i „zaprogramuje” właściwą siłę i kierunek jej działania tak, aby uzyskać pożądany efekt. Za pomocą aparatu stałego można przesuwać zęby do przodu, do tyłu, na boki i obracać je wokół własnej osi. W zależności od potrzeb i estetycznych oczekiwań pacjenta stosuje się różnego rodzaju aparaty stałe:
metalowe – standardowe aparaty – tu pacjent może urozmaicać swój wizerunek wybierając różnego koloru gumki;
ceramiczne – w kolorze zęba;
szafirowe – z monokrystalicznego szafiru charakteryzują się doskonałą przeziernością, a dzięki gładkim konturom nie zbierają kamienia nazębnego oraz nie ulegają przebarwieniom; są praktycznie niewidoczne na zębach;
aparaty lingwalne – zamki ortodontyczne przyklejane są do wewnętrznej powierzchni zębów – dzięki mniejszym rozmiarom i łagodnym konturom minimalnie oddziałują na funkcję języka i mowę;
systemy samoligaturujące – nowoczesna technika wykorzystująca specjalnego rodzaju zamki z wbudowanymi „klapkami”, dzięki którym zmniejsza się tarcie i możliwe jest generowanie znacznie mniejszych sił, niż w tradycyjnych aparatach stałych; dolegliwości bólowe są znacznie mniejsze, a okres leczenia jest krótszy, nawet o wiele miesięcy; nie bez znaczenia jest tu też aspekt estetyczny, gdyż dzięki mniejszym rozmiarom zamków, są one mniej widoczne;

Aparaty ruchome

stosowane są przede wszystkim u dzieci i młodzieży, w okresie kiedy jeszcze organizm rośnie. W przeciwieństwie do aparatów stałych nie są mocowane na stałe na zębach pacjenta, ale mogą być samodzielnie wyjmowane. Zastosowane w porę dają bardzo dobre rezultaty, ale wymagają od pacjenta ścisłego przestrzegania zaleceń lekarza, w szczególności czasu noszenia. Aparaty ruchome pozwalają na korygowanie nadmiernego odchylenia zębów w przód lub w tył, natomiast nie można z ich pomocą przesunąć lub obracać zębów.

Invisalign

to przezroczyste nakładki obejmujące zęby (pozycjonery) tworzone indywidualnie dla każdego pacjenta; należą do ruchomych aparatów, które wyjmowane są na czas jedzenia, picia, mycia zębów; wymieniane są co dwa tygodnie, tak aby płynnie zmieniać układ zębów do oczekiwanej pozycji; wygodne w użyciu, perfekcyjnie dopasowane do kształtu łuków zębowych i linii uśmiechu, zapewniają wygodę i komfort użytkowania, bez zaburzeń wymowy, a co najważniejsze, nikt nawet nie będzie wiedział, że nosisz aparat!

Aparaty retencyjne

Aparat retencyjny pozwala utrzymać osiągnięty wynik leczenia poprzez niedopuszczenie do przemieszczenia się zębów w kierunku pierwotnej pozycji. Stanowi integralną część leczenia ortodontycznego. Czas jego utrzymania ustalany jest indywidualnie i zależy ściśle od rodzaju wyleczonego zaburzenia i wieku pacjenta. Aparaty retencyjne dzielimy na aparaty stałe i aparaty ruchome. Aparaty retencyjne ruchome podobne są do tych noszonych przez dzieci. Zakładane są zwykle najpierw co noc, później coraz rzadziej, aż do całkowitego zaprzestania noszenia. Aparat retencyjny stały to cienki drut przyklejany najczęściej na powierzchnie językowe zębów przednich. Są mniej uciążliwe, gdyż nie trzeba pamiętać o ich zakładaniu. Należ jedynie dokładnie je czyścić. W przypadku jakiegokolwiek uszkodzenia aparatu retencyjnego, należy niezwłocznie zgłosić się do ortodonty. Jakiekolwiek zaniedbanie może doprowadzić do cofnięcia się osiągniętego efektu leczenia

Warto wiedzieć…

W jakim wieku zacząć leczenie ortodontyczne?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Są wady zgryzu, które trzeba leczyć wcześnie, już od czwartego, piątego roku życia. Typowym przykładem takiej wady jest zgryz krzyżowy boczny. Wczesne leczenie takiej wady zapobiega zmianom w stawach skroniowo-żuchwowych i asymetrii żuchwy. Poza tym istnieje kilka objawów, które powinny skłonić rodziców kilkuletnich dzieci, aby zgłosić się z dzieckiem do ortodonty:
przedwczesna utrata zębów mlecznych;
nawyk ssania kciuka powyżej trzeciego roku życia;
wada wymowy;
odwrotne zachodzenie zębów (kiedy dolne zęby zachodzą na górne).

Większość wad jednak najlepiej leczy się w okresie najszybszego wzrostu dzieci. U dziewczynek zaczyna się on około jedenastego roku życia i trwa mniej więcej dwa lata, z kolei u chłopców przypada on między trzynastym, a piętnastym rokiem. W tym okresie leczenie ortodontyczne jest najszybsze i najskuteczniejsze.

Leczenie ortodontyczne dzieci

Dzieci stanowią podstawową grupę pacjentów leczonych przez lekarzy ortodontów. Wyróżniamy tu dwie grupy pacjentów: dzieci z uzębieniem mlecznym oraz dzieci z uzębieniem mieszanym (pojawiają się również zęby stałe). Leczenie ortodontyczne u dzieci z zębami mlecznymi ogranicza się najczęściej do korekcyjnego szlifowania szkliwa, które nie starło się w prawidłowy sposób. Niewłaściwa forma zęba może być przyczyną utrwalania niektórych wad, a w szczególności zgryzów krzyżowych. U dzieci z uzębieniem mieszanym (ok. 6-7 roku życia) stosuje się najczęściej aparaty ruchome. Dobrze zdiagnozowany pacjent w okresie uzębienia mieszanego może być z powodzeniem wyleczony przy zastosowaniu stosunkowo prostych aparatów. Niekiedy jednak pacjenci, mimo leczenia w tym okresie aparatami zdejmowanymi, potrzebują dodatkowej terapii stałym aparatem ortodontycznym w okresie uzębienia stałego. Rozpoczęcie wymiany uzębienia (wypadanie mlecznych zębów i wyrastanie zębów stałych) to okres największych zmian w zgryzie człowieka. Jest to bardzo dobry moment na odbycie konsultacji, jeśli dziecko wcześniej nie było u ortodonty.

Leczenie ortodontyczne młodzieży

W tej grupie wiekowej przypada okres najszybszego wzrostu dzieci. U dziewczynek zaczyna się on około jedenastego roku życia i trwa mniej więcej dwa lata, z kolei u chłopców przypada on między trzynastym, a piętnastym rokiem. W tym okresie leczenie ortodontyczne jest najszybsze i najskuteczniejsze. W tej grupie wiekowej stosuje się najczęściej aparaty stałe. Duży odsetek młodzieży ma opory przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego, w szczególności aparatem stałym, obawiając się reakcji kolegów. W takich okolicznościach najlepiej poczekać z rozpoczęciem leczenia na właściwą motywację pacjenta i nie rozpoczynać leczenia za wszelką cenę, czego niekiedy chcą rodzice. Leczenie ortodontyczne wymaga świadomej zgody i współpracy pacjenta, i nie może odbywać się wbrew jego woli. Przeciętny czas leczenia młodzieży to okres około dwóch lat.

Leczenie ortodontyczne dorosłych

Na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego nigdy nie jest za późno. Im człowiek starszy, tym podatność na przesuwanie zębów jest mniejsza, ale dobierając odpowiednie metody leczenia można osiągnąć zadowalające efekty w każdym wieku. Warunkiem koniecznym jest jednak obecność wystarczającej ilości i jakości kości, brak ostrych stanów zapalnych przyzębia oraz wyleczenie wszystkich zębów. Istnieje wiele przyczyn, dla których dorośli pacjenci podejmują decyzję o rozpoczęciu leczenia ortodontycznego:
względy estetyczne,
ścieranie zębów,
bóle głowy,
tłoczenie się zębów,
rozchwianie się zębów.
Dzięki skutecznemu leczeniu ortodontycznemu uzyskasz piękny zdrowy uśmiech. Łatwiej będzie wtedy zadbać o higienę jamy ustnej i oczyszczać zęby, co znacząco zmniejszy ich podatność na próchnicę, odkładanie się kamienia nazębnego i osadu. Pozostałe korzyści to opóźnienie starzenia się twarzy, poprawa wymowy, likwidacja dolegliwości bólowych, a przede wszystkim ogromna swoboda, większa pewność siebie i zdrowy piękny uśmiech!

Zanim przystąpisz do leczenia ortodontycznego.

Wszystkie zęby muszą być wyleczone, bez osadu i kamienia nazębnego, a dziąsła bez objawów zapalenia (rozpulchnienie, zaczerwienienie, krwawienie, bolesność).

Zasady higieny podczas leczenia aparatami stałymi

Przestrzeganie higieny to podstawowy warunek leczenia ortodontycznego, szczególnie w przypadku leczenia stałymi aparatami ortodontycznymi. Czasami pacjenci obawiają się czy leczenie ortodontyczne nie powoduje uszkodzeń zębów. Nie jest to prawdą. Jedynie nie przestrzeganie zasad higieny może wpłynąć na uszkodzenie szkliwa i rozwój próchnicy – jest to zawsze wina pacjenta, który nie zadbał właściwie o higienę zębów. Przede wszystkim konieczne jest dokładne szczotkowanie zębów i elementów aparatu po każdym posiłku przez około 5 minut. W zasadzie rodzaj szczoteczki nie ma znaczenia, choć są specjalnie przygotowane szczoteczki ortodontyczne. Dodatkowo dostępne są tzw. szczoteczki pęczkowe, bardzo wąskie, przypominające małe pędzelki, którymi łatwo dotrzeć do wszystkich przestrzeni. Polecane są także specjalne nici do czyszczenia aparatu oraz irygatory – urządzenia służące do płukania trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych. Ważny obszar do czyszczenia to przestrzeń między dziąsłami, a drutem aparatu. Należy zwrócić uwagę właśnie na te przestrzenie, masując również i dziąsła. Jeśli aparat stały ma elementy umieszczone na podniebieniu, należy również pamiętać o ich systematycznym czyszczeniu.

Zasady higieny podczas leczenia aparatami ruchomymi

W trakcie leczenia aparatami zdejmowanymi utrzymywanie higieny jamy ustnej w żaden sposób nie różni się od normalnych codzienny zabiegów higienicznych. Należy myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, przez około 2-3 minuty, nie zapominając o nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych. Dodatkowym elementem objętym higieną jest sam aparat. Każdego dnia rano i wieczorem należy wyczyścić aparat, stosując normalną szczoteczkę do zębów oraz pastę do zębów. Po czyszczeniu należy opłukać aparat wodą. Od czasu do czasu można zastosować chemiczne oczyszczanie aparatu przy użyciu środków do czyszczenia protez zębowych. Jeśli aparat nie będzie zakładany, po umyciu powinien być włożony do specjalnego pudełeczka, względnie do mydelniczki. Aparat powinien być przechowywany w stanie suchym, z dostępem powietrza (w mydelniczce powinny być zrobione otwory). Nie zawijamy go w folię, tkaninę, ani papier.

Gabinet ortodontyczny

Specjalistyczna Praktyka Stomatologiczna
dr n. med. Anna Barucha-Kępka
specjalista ortodonta

Gabinet ortodontyczny zajmuje się kompleksowym leczeniem ortodontycznym już od 1993 roku, zarówno dzieci jak i dorosłych z zastosowaniem aparatów stałych oraz ruchomych.

Oferujemy każdemu pacjentowi indywidualny plan i sposób leczenia dostosowany do jego potrzeb.

Serdecznie zapraszamy na konsultacje do naszego gabinetu, na której nasz specjalista ortodonta przedstawi Państwu plan leczenia z zastosowaniem tardycyjnych jak i najnowszych osiągnięc z zakresu ortodoncji oraz metod usuwania wad zgryzu.

Gabinet ortodontyczny od lat jest aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz Śląskiego Koła Ortodontycznego.

Wiedza specjalistów na bierząco jest poszerzana i pogłębiana dzięki uczestnicwu w specjalistycznych kursach i szkoleniach ortodontycznych organizowanych na terenie całej Polski

Działalności gabinetu obejmuje swym obszarem całe województwo śląskie a przede wszystkim miasta Bytom, Zabrze, Gliwice, Katowice, Chorzów jak również miasta ościenne

41-902 Bytom
ul. Wrocławska 36/2a