Aparaty stałe: estetyczne

Zamki estetyczne - mają różne odcienie, mogą więc być dopasowane idealnie do koloru zęba. Pięknie wyglądają Mistiki firmy Ormko lub Clarity firmy 3M Unitech. Bardzo modne o niebywałej estetyce są zamki kryształowe.

Tu możemy polecić zamki kryształowe Radiance firmy American Orthodontic lub Enspaery Eice firmy Ormko. Jedynym minusem tych zamków jest możliwość przebarwiania się gumek, którymi ortodonta przywiązuje łuk do zamków, ale jeżeli pacjent unika curry i innych barwiących potraw, to aparat przez cały okres leczenia wygląda bardzo ładnie i odpowiednio niewidocznie.

Oto najczęściej zadawane przez pacjentów pytania dotyczące aparatów estetycznych:

Czy aparaty stałe estetyczne są tym samym, czym aparaty stałe kosmetyczne?

Określenie - aparaty kosmetyczne jest pojęciem szerszym, gdyż pod tą nazwą kryją się nie tylko aparaty labialne w kolorze zęba, ale również aparaty lingwalne, które są przyklejane na językowej powierzchni zęba, a więc są niewidoczne.

Czym różnią się pomiędzy sobą: aparat porcelanowy, aparat ceramiczny, aparat szafirowy, aparat kryształowy?

Różnią się wysyceniem barwy. Ceramiczny i porcelanowy są bardziej mleczne, a szafirowy i kryształowy są przezroczyste.

Jakie rodzaje aparatów ortodontycznych są najmniej widoczne?

Wszystko zależy od koloru zęba, ale należy poprosić ortodontę, żeby przyłożył zamek do zęba i samemu sobie wybrać ten, który się bardziej podoba. Należy jednak pamiętać, że na zamki będą zakładane gumki, które przy kolorowej diecie i niedostatecznej higienie jamy ustnej przebarwiają się, co powoduje, że aparat stały przestaje być estetyczny.

Czy występują różnice pomiędzy trwałością różnych rodzajów aparatów estetycznych?

Wszystkie aparaty są doskonałej jakości, ale należy pamiętać, że jest to materiał kruchy i przy niezbyt delikatnym obchodzeniu się z nim mogą pękać niektóre elementy zamków jak np. skrzydełka. W takim przypadku trzeba zamek wymienić na nowy, a to są dodatkowe koszty.

Czy aparaty estetyczne różnią się pomiędzy sobą wielkością? Które są najmniejsze?

Mniej więcej wszystkie są podobnej wielkości, ale zawsze będą one większe od zamków metalowych.

Jaki rodzaj aparatu ortodontycznego jest najlepszy pod względem estetycznym dla nieco pożółkłych zębów?

Wiele firm ma w swojej ofercie zamki estetyczne, które różnią się odcieniem, ortodonta na pewno dobierze właściwy.

Czy można dobrać kolor zamków aparatu estetycznego do zabarwienia szkliwa?

Odpowiedź mieści się w poprzednim pytaniu.

Czy można zrobić wybielanie zębów przed założeniem aparatu estetycznego (aby był mniej widoczny)?

Nie można, tak samo jak nie można przez miesiąc po zdjęciu aparatu wybielać zębów. Skoro tak bardzo zależy nam na estetyce, lepiej prostować zęby aparatem lingwalnym, zupełnie niewidocznym.

Czy oprócz zamków estetycznych można również założyć mniej widoczny drucik łączący je ze sobą? Czy taki drucik wpływa na czas i efektywność leczenia?

Musimy sobie zadać pytanie, czy chcemy szybko się wyleczyć, czy chcemy nosić ”bajer” na zębach? Estetyczny drucik można na specjalne okazje sobie założyć, ale warto wiedzieć, że jest on powleczony silikonem, który zwiększa tarcie, a ono powoduje, że zęby wolniej się przesuwają, czyli dłużej się leczymy. Co prawda firma ORMCO miała przez pewien czas w swojej ofercie estetyczne łuki oksydowane, ale aktualnie są niedostępne.

Czy można łączyć aparat estetyczny (np. górny łuk) z metalowym (np. na dolny łuk)?

Jak najbardziej i często się to praktykuje.

Czym różnią się "ceramiczne zamki" od "zamków ceramicznych z metalowym slotem"?

Różnią się metalowym slotem, ale ponieważ w slocie przebiega łuk, więc jest on niewidoczny.

Czy zamki estetyczne się przebarwiają?

Zamki się nie przebarwiają, ale zła higiena jamy ustnej może powodować odkładanie się osadu i kamienia. Jeśli dodać do tego przebarwione gumki (ligaturki), to aparat jest po prostu brudny i wygląda niechlujnie.

Jaki aparat estetyczny jest najlepszy dla osób palących papierosy (aby się nie przebarwiał)?

Ponieważ najbardziej narażone na zmianę barwy są ligaturki, można sobie założyć estetyczne zamki bezligaturowe np. In ovation – C. Drugą alternatywą jest aparat lingwalny, czyli taki gdzie zamki klejone są na zębie od strony językowej.

Czy aparat estetyczny jest równie skuteczny jak metalowy? Czy leczenie różni się w jakiś sposób?

Nie ma różnicy w leczeniu, ale zdarza się czasami, że zęby są tak stłoczone i poobracane, że na okres przejściowy ortodonta musi nakleić zamek metalowy.

Jakie są ceny estetycznych aparatów stałych?

Przeciętnie jeden łuk kosztuje 2 tysiące złotych, ale ceny mogą się wahać w zależności od gabinetu. Należy jednak pamiętać, że zamki nie leczą, leczy ortodonta.

Jak długo się czeka od złożenia zamówienia do założenia aparatu?

Jeżeli nie trzeba zakładać na zęby trzonowe pierścieni, tylko można nakleić specjalne zamki, wówczas kleimy aparat od razu. Natomiast gdy trzeba założyć pierścienie, wówczas ortodonta zakłada separację, którą pacjent nosi około tygodnia. Dopiero po tym okresie lekarz może założyć aparat stały.

Czy aparat estetyczny wymaga innej częstotliwości wizyt ortodontycznych niż aparat metalowy?

Nie ma żadnej różnicy, chyba że bardzo ubrudziły się nam ligaturki i chcemy je dodatkowo wymienić.

W jaki sposób należy dbać o aparat estetyczny?

Tak samo jak o każdy inny aparat z tą różnicą, że musimy starać się zachowywać białą dietę i nie palić papierosów, wówczas przez cały okres leczenia aparat ortodontyczny będzie ładny i odpowiednio niewidoczny.

Aparaty stałe: lingwalne

Aparat stały lingwalny, zwany też aparatem niewidocznym lub aparatem językowym, to alternatywny, prawdziwie niewidoczny sposób wyrównywania zębów. Jest rozwiązaniem przeznaczonym dla pacjentów wymagających dużej estetyki, jednocześnie można nim wyleczyć większość wad ortodontycznych.

Aparatem lingwalnym można skrócić czas leczenia pacjenta, gdyż siła przyłożona do zęba znajduje się blisko centrum oporu, co powoduje, że zęby szybciej się przemieszczają. Poza tym ortodonta stosuje cienkie łuki, więc pacjent prawie wcale nie odczuwa bólu podczas leczenia. Aparat taki jest niestety trochę droższy, gdyż zamki te klei się po uprzednim przygotowaniu w pracowni technicznej.

W naszym gabinecie ortodontycznym zakładane są zamki STb – Scuzzo i Takemoto oraz zamki Incognito – Dirka Wiechmanna.

Oto najczęściej przez pacjentów pytania dotyczące aparatów lingwalnych:

Czym jest aparat lingwalny?

Jest wiele dróg prowadzących do wspaniałego uśmiechu. Czemu nie wybrać tej najbardziej dyskretnej? Dlatego powstała technika lingwalna która, prostuje zęby w niezauważalny dla innych sposób. Jest to aparat stały, w którym zamki są przyklejane na językowej powierzchni zęba, dlatego są one całkowicie niewidoczne.

Jakie są oprócz estetycznych zalety aparatu lingwalnego?

Ząb ma swoje centrum oporu i jeżeli przyłożymy siłę, jaką jest zamek, blisko tego centrum, to siła działająca na ten ząb będzie efektywniejsza, będzie szybciej działała i co najważniejsze – będzie siłą mniejszą, co oznacza mniejszy ból przy przesuwaniu zębów. Zamki w technice lingwalnej są klejone blisko centrum oporu.

Czy leczenie aparatem lingwalnym wywołuje ból?

Łuki stosowane w połączeniu z zamkami lingwalnymi, działają słabymi siłami biologicznymi, nie przeciążającymi systemu nerwowo-więzadłowego. Takie siły wywierają w uzębieniu mniejsze naprężenia niż dzieje się to w przypadku stałych aparatów konwencjonalnych, a to daje większy komfort przy przesuwaniu zębów.

Jak długo trwa leczenie aparatem lingwalnym?

Lecząc aparatem językowym, możemy skrócić czas leczenia, gdyż siła przyłożona do zęba, znajduje się blisko centrum oporu, co powoduje, że zęby szybciej się przemieszczają, działamy na nie delikatniejszą siłą, co powoduje, że leczenie często przebiega bez bólu. Musimy tylko pamiętać, że niektóre wady trzeba każdą techniką leczyć dłużej.

Czy występują jakieś działania uboczne stosowania aparatów językowych?

Nie ma żadnych działań ubocznych, zamki są tak skonstruowane, że nie powodują żadnych dolegliwości. Mogą na początku leczenia dać dyskomfort i powodować seplenienie, ale to mija po kilku dniach, a u niektórych osób w ogóle nie występuje.

Czy każda wada zgryzu może być leczona aparatem językowym? Czy każdy może być leczony aparatem przyklejanym od strony języka?

Każda wada zgryzu może być leczona aparatem lingwalnym i każdy może być leczony tą techniką. Aparat ten jest szczególnie zalecany u dzieci, gdyż eliminuje ryzyko zniszczenia powierzchni zębów, objawiające się w postaci odwapnionych białych kółek. Aparat lingwalny nie jest polecany tylko osobom, które mają duże przerwy między zębami, gdyż drut łączący zamki byłby widoczny w szczelinach między zamkami. Ale jeżeli pacjentowi nie przeszkadza drucik między zębami, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby i w tej wadzie zgryzu go zakładać.

Czy leczenie aparatem niewidocznym można podjąć w każdym wieku?

Nie ma ograniczeń wiekowych, leczymy każdą osobę dorosłą, oraz młodzież u których aparat ten jest szczególnie zalecany, gdyż chroni on zęby przed białymi plamami które mogą powstać po zdjęciu aparatu, zdarza się to co prawda niezmiernie rzadko i nie zawsze jest związane z niewłaściwą higieną. O ewentualnym niebezpieczeństwie wystąpienia tych zmian poinformuje lekarz.

Dlaczego tak mało ortodontów stosuje aparaty lingwalne?

Jest to technika trudna, wymagająca dużej wiedzy i ciągłego, ustawicznego szkolenia się, a jest ono również kosztowne.

Czym charakteryzuje się aparat Incognito?

Aparat Incognito jest doskonałą, dyskretną alternatywą dla typowego, mocno widocznego aparatu ortodontycznego. Zamki są indywidualnie projektowane dla konkretnego pacjenta poprzez użycie bardzo złożonych procedur w laboratorium w Bad Essen - Niemcy.

Czy każdy ortodonta może leczyć aparatem Incognito?

Tak, ale musi posiadać certyfikat ukończenia specjalnego kursu.

Do kogo skierowana jest oferta Incognito?

Do dzieci, młodzieży i dorosłych którzy chcą poprawić ustawienie zębów. W większości do tych którzy nie chcą, aby zamki były widoczne z powodów estetycznych, oraz zawodowych.

Czy można metodą Incognito leczyć skomplikowane przypadki?

Ponieważ zamki są zaprojektowane i wyprodukowane specjalnie dla konkretnego pacjenta, jest to doskonały sposób na korektę każdego nieprawidłowego położenia zębów.

Czy aparat Incognito jest wygodny i nie przeszkadza w mówieniu?

Zamki są projektowane indywidualnie i są bardzo płaskie, dzięki czemu pacjent ma zapewnione maksimum komfortu podczas użytkowania. Niewielkie trudności mogą wystąpić w krótkim okresie bezpośrednio po przyklejeniu, ale po kilku dniach mijają.

Z jakiego materiału są wykonane zamki Incogito?

Zamki wykonane są ze stopu złota z dodatkiem irydu i chociaż wyglądają jak biżuteria nie można później przetopić ich na bransoletkę.

Czy jest jakaś alternatywa dla zamków Incognito?

W zasadzie nie ma, ale pewną indywidualizację leczenia można uzyskać stosując standardowe zamki lingwalne w tzw. systemie Insygnia.

Co to jest Insygnia?

Leczenie znacznie różni się od typowego aparatu lingwalnego, chociaż wykorzystujemy tu tzw. zamki z pudełka. Tutaj zamki kleimy bezpośrednio na powierzchni językowej zęba, więc częściowo możemy zmniejszyć grubość kleju, na którym zamek trzyma się na językowej powierzchni zęba. To daje większy komfort leczenia, gdyż zamek jest mniej odczuwalny przez język. Niestety tutaj również musimy wysyłać wyciski do specjalistycznej pracowni (USA), gdzie przygotują nam aparat do naklejenia.

Jaki jest koszt aparatu lingwalnego?

Ponieważ do leczenia techniką lingwalną, konieczna jest pomoc wyspecjalizowanej pracowni technicznej, jego cena zależy od rodzaju aparatu. Na koszty wpływa również kurs Euro w przypadku Incognito, lub dolara w przypadku Insygnii.

Jak długo trwa wizyta, podczas której ortodonta zakłada aparat niewidoczny? Czy różni się czasowo od zakładania standardowego aparatu ortodontycznego?

Wizyta trwa około godziny i tyle czasu trzeba poświęcić na założenie standardowego aparatu ortodontycznego. Natomiast więcej czasu musi poswięcić lekarz na przygotowanie się do klejenia aparatu lingwalnego.

Czy jest jakaś inna alternatywa dla zamków językowych?

Są to płytki estetyczne – Invisalign lub – Clear Aligner. Chociaż są one atrakcyjne dla pacjenta, w wielu przypadkach nie można ich zastosować. Wymagają one współpracy ze strony pacjenta i jeżeli pacjent zgubi płytkę, lub jej po prostu nie nosi, wówczas cały proces leczenia jest zaburzony.

Na czym polega leczenie systemem Invisalign?

Pobieramy precyzyjne wyciski i wykonujemy zdjęcia zębów pacjenta, które następnie wysyłamy do autoryzowanej pracowni (USA). Pracownia ta opracowuje komputerowo cały plan leczenia, następnie przysyła około 30 – 40 płytek ( rynienek ), z dokładną instrukcją ich stosowania. Co 3 tygodnie pacjent zakłada nową płytkę, ale często co te trzy tygodnie musi odwiedzić gabinet, gdyż lekarz musi kontrolować przebieg leczenia. Minusem tego leczenia jest dość wysoki koszt, nawet jeżeli mamy minimalną wadę.

Na czym polega leczenie systemem Clear – Aligner?

Jest to ulepszona wersja Invisalign, a dlatego, że każda faza leczenia na bieżąco jest kontrolowana przez lekarza. Po pobraniu precyzyjnego wycisku pracownia po analizie komputerowej wykonuje nam zestaw 3 szyn (rynienek) które co 3 tygodnie pacjent zmienia. Po ich wykorzystaniu ponownie bierzemy precyzyjne wyciski i wykonujemy następne 3 szyny. Leczenie przebiega całkowicie pod kontrolą lekarza, gdyż każdy etap po wykorzystaniu trzech nakładek, może być na bieżąco modyfikowany. W przypadku małej wady czasami wystarczają 3 rynienki, co bardzo obniża koszty leczenia. Orientacyjną ilość faz leczenia można już ustalić na początku leczenia. Ważne, że autoryzowane pracownie znajdują się w Polsce i nie trzeba wysyłać wycisków do USA

Aparaty stałe: bezligaturowe

Terapia ortodontyczna powinna być jak najbardziej efektywna i wydajna, oraz musi dawać pacjentowi duży komfort leczenia. Technika bezligaturowa to kolejny krok w rozwoju ortodoncji polegający na zamykaniu łuku w szczelinie zamka za pomocą specjalnej klapki, a nie przywiązywaniu go gumką (tzw. ligaturą). Łuk przesuwa się swobodnie eliminując znacznie tarcie, zwłaszcza w początkowej fazie leczenia. Dla pacjenta oznacza to krótszy czas noszenia aparatu, mniejszą ilość wizyt kontrolnych, oraz minimalne dolegliwości bólowe. Również higiena jest łatwiejsza gdyż nie ma elastycznych ligatur które utrudniają usuwanie nagromadzonego osadu.

Oto najczęściej przez pacjentów pytania dotyczące aparatów bezligaturowych:

Dlaczego zamki samoligaturujące?

Bo pozwalają na użycie lekkich biologicznie zbalansowanych sił, czego rezultatem jest szybsze i komfortowe przesuwanie zębów. Zredukowane tarcie przyspiesza i skraca czas leczenia od 3 do 6 miesięcy. Również wizyty kontrolne są rzadsze i mogą się odbywać co 12 tygodni.

Jakie wybrać zamki bezligaturowe?

Na rynku jest bardzo dużo różnych systemów i każdy ma swoje zalety i wady, a jedną z nich jest cena którą indywidualnie dobiera się do możliwości finansowych pacjenta. Dużą zaletą jest łatwiejsza higiena, gdyż nie ma elastycznych ligatur, które utrudniają usuwanie nagromadzonego osadu.

Jakie systemy stosuje się w gabinecie?

Naklejam prawie wszystkie dostępne na rynku, a są to: In-Ovation, Quik, Carriere, Vision, Exis, Ouster, a przede wszystkim Damon.

Co to jest system Damona?

System Damona jest czymś więcej niż tylko leczeniem zamkami Samoligaturującymi. Jest to połączenie zamków, rurek policzkowych, zaawansowanych technologicznie łuków lekkich sił, oraz minimalnie inwazyjnych procedur leczenia. Jest to pewnego rodzaju filozofia leczenia. W badaniach przeprowadzonych wsród osób leczonych różnymi systemami okazało się, że pacjenci leczeni systemem Damon wykazywali większe zadowolenie z leczenia, trwało ono krócej, wymagało mniej wizyt.

Czym różnią się inne systemy aparatów bezligaturowch od systemu Damona?

System Damona to nie tylko zamki, ale i specjalne druty, które składają się na całą filozofię leczenia. Bez używania tych drutów (łuków), które wymyślił twórca tego systemu, oraz specjalnego protokołu leczenia ortodontycznego, leczenie nie ma sensu.

Czy aparat Damona ma większe zamki niż inne aparaty stałe?

Wielkość zamka jest porównywalna, z tym że ma on większy profil co powoduje, że zamek jest trochę wyższy. Ostatnio jednak pojawiły się nowe zamki Damon Q, które są we wszystkich wymiarach mniejsze, mają dodatkową szczelinę na drugi łuk oraz innowacyjne zamknięcie Spin Tek. Wszystkie te zmiany powodują, że zamek Damon Q jest najbardziej zaawansowanym technologicznie systemem - aparatem ortodontycznym.

Jak częste są wizyty kontrolne w przypadku systemu Damona?

Dzięki sprawdzonej kombinacji pasywnych bezligaturowych zamków, łuków o skalibrowanej sile działania, mało inwazyjnym protokole leczenia tworzy się system niskich sił i niskiego tarcia, a to wszystko powoduje, że wizyty u ortodonty odbywają się co 2 – 3 miesiące.

Czy każdy aparat stały, w którym nie stosuje się gumek, to aparat Damona?

Każdy aparat, w którym nie stosuje się gumek, to aparat bezligaturowy, ale nie jest on automatycznie aparatem Damona. Jest wiele ortodontycznych aparatów bezligaturowych, ale tylko jeden to Damon.

Leczenie techniką Damona jest mniej czy bardziej bolesne - w porównaniu do innych aparatów stałych (nie bezligaturowych)?

Leczenie prawie wcale nie boli, gdyż stosuje się lekkie siły w połączeniu z systemem niskiego tarcia. Natomiast w tradycyjnej technice, gdzie łuk jest przywiązywany, tarcie jest wysokie, co powoduje, że łuk ma większy opór przy przesuwaniu i ciągnąc wywołuje ból.

Czy aparat bezligaturowy pozwala na łatwiejsze zachowanie higieny niż inne aparaty stałe?

Oczywiście, gdyż wszystko swobodnie się przesuwa.

Co to jest system niskiego tarcia, który posiada aparat Damon? Jak to działa?

Na system niskich sił i niskiego tarcia w aparacie Damon składa się cała kombinacja pasywnych bezligaturowych zamków, łuków o skalibrowanej sile działania, oraz o jak najmniej inwazyjnym protokole leczenia. To wszystko powoduje, że wizyty w gabinecie ortodontycznym są rzadsze, szybciej możemy się wyleczyć. Rzadziej trzeba usuwać zęby oraz nie ma potrzeby stosowania aparatów dodatkowych np. do poszerzania podniebienia.

Czy to prawda, że założenie aparatu Damona może uchronić przed wyrywaniem zębów (co czasami jest niezbędne przy tradycyjnych aparatach ortodontycznych)?

To prawda, że system Damona ułatwia ortodoncie leczenie trudnych przypadków stłoczeń, ale czasami i w tej technice trzeba usuwać zęby. Cudów nie ma, jeżeli wady zgryzu są skomplikowane, to ani dobry ortodonta, ani system Damona nie zagwarantuje pięknego uśmiechu bez ekstrakcji.

Co to jest technika łuków segmentowych? Podobno jest jeszcze efektywniejsza niż system Damon?

Technika łuków segmentowych polega na zakładaniu łuków na pewne grupy zębów zamiast na wszystkie naraz. Zależy to od planu leczenia, jaki wytyczy ortodonta. Ja również w systemie Damona posługuję się techniką łuków segmentowych i nie uzależniam jej od rodzaju zamków, które zakładam.

Jaki jest koszt aparatu bezligaturowego w zależności od wybranego systemu (Damon, In-Ovation itp. )?

Jeden łuk kosztuje 2 tysiące złotych, natomiast ceny za inne systemy bezligaturowe jak np. Axis są niższe.

Aparaty stałe: z zamkami metalowymi

Zamki metalowe – mogą być w kolorze srebrnym, złotym lub powlekane specjalną emalią w kolorze zęba. Łuk po włożeniu do slotu zamka ortodonta przywiązuje gumkami kolorowymi lub w kolorze zamka. Wiele firm produkuje takie zamki, u nas w gabinecie ortodontycznym stosuje się zamki Gemini, Viktory Series firmy 3M Unitech oraz powlekane emalią w kolorze zęba zamki firmy Ortho Group.

Oto najczęściej przez pacjentów pytania dotyczące aparatów z zamkami metalowymi:

Czy aparat metalowy jest bardziej skuteczny od aparatów estetycznych?

Dobry ortodonta wyleczy wadę zgryzu każdym aparatem, należy bowiem pamiętać, że zamki nie leczą, tylko lekarz. Na pewno aparat metalowy jest bardziej komfortowy dla pacjenta, gdyż zamki są mniejsze i bardziej płaskie, a ponadto leczenie przy pomocy zamków metalowych jest tańsze.

Jaki rodzaj aparatu na zęby wybrać: estetyczny czy metalowy? Od czego to zależy?

Jeżeli zależy nam na estetyce, to wybieramy aparat estetyczny. Jednak czasem zęby są tak stłoczone i poobracane albo są drobne, że ortodonta zaproponuje leczenie aparatem metalowym.

Czy występują różne rodzaje aparatów metalowych, czy tylko jeden?

Jest bardzo dużo ortodontycznych aparatów metalowych. Oprócz tradycyjnych, gdzie łuk przywiązujemy do zamków ligaturkami (mogą być kolorowe), jest cała gama aparatów bezligaturowych, jak np. system Damona, Zamki In ovation, Cariere, Axis i wiele innych.

Czy to prawda, że aparat metalowy z czasem ciemnieje? Z czego to wynika?

Aparaty metalowe nie ciemnieją, jeżeli są właściwie pielęgnowane, Wyjątek stanowią te, które mają zamki wykonane z tytanu, ale jest na to sposób: trzeba myć zęby pastami bez fluoru, wówczas zamki będą ładne i lśniące.

Czy aparat metalowy podlega korozji? Czy może zardzewieć?

Aparaty ortodontyczne wykonane są z wysokiej jakości materiałów i nie ma takiej możliwości, żeby korodowały.

Czy zamki w aparatach metalowych występują w różnych wielkościach? Jakie należy spełnić warunki, aby mieć jak najmniejsze?

Generalnie wszystkie zamki metalowe są stosunkowo małe, ale różnią się wielkością w zależności od firmy, która je produkuje. Jednak wielkość zamka zależy od wielkości zęba - im większa korona zęba, tym zamek będzie się wydawał mniejszy. Na drobniutkich zębach nawet malutkie zamki będą dawały poczucie metalowego uśmiechu.

Co to właściwie są ligatury (ligaturki)?

Są to kolorowe lub w kolorze zamka gumeczki, którymi przywiązuje się łuk, po wprowadzenie do slotu (szczeliny) zamka.

Czy można w trakcie leczenia ortodontycznego zmienić kolor gumek?

Na każdej wizycie u ortodonty pacjent może sobie wybrać dowolny kolor lub mix kolorów gumek.

W jakich kolorach występują ligaturki do aparatów metalowych?

Jest tak duża paleta kolorów, że pacjenci czasami nie wiedzą, który kolor wybrać.

Kiedy wybiera się kolor ligaturek? Czy należy zgłosić ortodoncie wcześniej preferowany kolor?

Nie trzeba, kolory wybieramy na bieżąco z palety, którą lekarz lub asystentka pokazuje podczas trwania wizyty.

Czy za specjalne kolory ligaturek należy dodatkowo dopłacić?

Absolutnie nie.

Jeśli ortodonta nie posiada kolorów ligaturek, na jakich nam zależy, czy można przyjść do ortodonty z własnymi gumkami (ligaturami)?

Jeżeli pacjent ma takie życzenie, to czemu nie, ale w naszym gabinecie ortodontycznym wybór gumek jest tak duży, że inwestowanie we własne ligaturki wydaje się zbyteczne.

Czy są białe albo przeźroczyste ligaturki (mniej widoczne)?

Jeżeli mamy metalowy aparat, a chcemy, żeby ligaturki były jak najmniej widoczne, to zakładamy na zamki srebrne gumeczki, gdyż przezroczyste się przebarwiają i wyglądają jak zalegający brudny osad. Natomiast białe, jak ktoś sobie życzy, mogą jak najbardziej być zakładane.

Czy zamki w aparatach metalowych mogą się odkleić? Co należy zrobić w takim przypadku?

Jeżeli zamek już się odkleił, to należy poinformować o tym fakcie ortodontę, wówczas na wizycie zamek zostanie wypiaskowany i ponownie przyklejony.

Jaki jest koszt aparatu metalowego?

Jeżeli jest to zwykły aparat metalowy, to koszt założenia jednego łuku wynosi 1500 złotych, natomiast zamki bezligaturowe są droższe. Te w systemie Damona kosztują 2000 złotych za naklejenie jednego łuku.

Jak dbać o metalowy aparat stały?

Tak jak o każdy aparat ortodontyczny, a więc trzeba uważać przy jedzeniu i nie gryźć twardych pokarmów. Wszystko jemy drobniutkimi kęskami, nie wolno żuć gumy, a co najważniejsze - należy często myć zęby. Plusem noszenia aparatu metalowego jest to, że nie musimy przestrzegać białej diety, bo nawet jeżeli kolorowa ligaturka nam się przebarwi, to i tak będzie ona nadal kolorowa, tylko w innym odcieniu.

Aparaty ruchome (wyjmowalne)

Leczymy nimi młodsze dzieci. Zapobieganie wadom zgryzu i ich leczenie w tym okresie rozwojowym jest bardzo ważne. Aparaty ruchome, zwane też wyjmowanymi, są to aparaty czynnościowe, których zadaniem jest pobudzenie wzrostu części twarzowej czaszki w korzystnym kierunki. Należy sobie zdać sprawę z faktu, że ortodoncja to nie tylko przemieszczanie zębów, w procesie leczenia mamy do czynienia również z układem kostnym, jak i nerwowo-mięśniowym.

Odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia aparatem ruchomym może pomóc w rozwoju łuków zębowych i w ten sposób wyeliminować potrzebę zastosowania późniejszego leczenia za pomocą ekstrakcji w okresie uzębienia stałego. Badania wykazały, że aparaty czynnościowe mogą być bardzo efektywne w polepszeniu wad czynnościowych i szkieletowych, kiedy mały pacjent rośnie. Minusem leczenia takim aparatem jest to, że aparat taki trzeba nosić kilka godzin w ciągu dnia i spać z nim w nocy. Noszenie tylko nocne niestety nie daje oczekiwanych rezultatów.

Warto wiedzieć, że nie ma przeciwwskazań do leczenia dzieci w okresie uzębienia mieszanego aparatem stałym (nie wyjmowanym). Czasami takie wczesne leczenie chroni dziecko przed poważną wadą zgryzu w przyszłości.

Oto najczęściej przez pacjentów pytania dotyczące aparatów ruchomych:

W jaki wieku powinno się rozpoczynać terapię aparatem wyjmowalnym?

Leczenie ortodontyczne to nie tylko aparaty, ale również cała profilaktyka, która ma zapobiec powstawaniu wady zgryzu. Czasami wystarczy płytka przedsionkowa lub wyeliminowanie złych nawyków, jakim np. jest ssanie kciuka, aby zapobiec rozwojowi wady zgryzu. Dlatego nie można powiedzieć o wieku rozpoczęcia leczenia. Rozpoczynamy je wtedy, gdy widzimy, że istnieje taka potrzeba.

Do jakiego wieku aparat ruchomy jest polecany?

O tym decyduje ortodonta, jako że aparat ortodontyczno-czynnościowy doskonale się sprawdza w okresie wzrostu i na etapie uzębienia mieszanego. Często też łączy się leczenie aparatem stałym z noszeniem aparatu ruchomego.

Jak długo trwa leczenie aparatem ruchomym?

Leczenie aparatem czynnościowym wymaga współpracy ze strony pacjenta, to znaczy, że pacjent musi ten aparat nosić, aby efekty leczenia były widoczne. Jeżeli tej współpracy brak, to leczenie wady zgryzu niestety się przedłuża.

Jak długo w ciągu dnia należy nosić aparat ruchomy?

Aby leczenie miało sens, to powinna być przewaga noszenia nad nienoszeniem. Więc jeżeli doba ma 24 godziny, przeciętnie śpimy 8 godzin, to przynajmniej 5 godzin w ciągu dnia aparat powinien być noszony. Wyjątek stanowi aparat Twin-block, który nosimy cały czas, nawet podczas jedzenia.

Czy noszenie aparatu ruchomego sprawia ból?

Absolutnie nie.

Jaki jest koszt leczenia aparatem wyjmowalnym?

Pacjent płaci za aparat ortodontyczny, a potem za wizyty kontrolne. Ceny aparatów różnie się kształtują w zależności od gabinetu i wynoszą od 400 złotych w górę, a koszt wizyty kontrolnej wynosi 100 zł.

W jaki sposób należy dbać o aparat ruchomy?

Aparat przechowujemy w specjalnym pudełeczku, myjemy szczoteczką i pastą do zębów. Są też specjalne myjki soniczne na baterie, które bardzo ułatwiają utrzymanie aparatu w idealnej czystości. Można je kupić w gabinecie u swojego lekarza ortodonty.

Czy można przerwać leczenie aparatem ruchomym, a następnie wrócić do niego? Chodzi o sytuację, w której ktoś przestał nosić aparat i ponownie chciałby zacząć go używać.

Przerwać można tylko, po co było zaczynać leczenie? Przekonamy się, że gdy po przerwie będziemy chcieli ponownie założyć aparat na zęby, to on nie wejdzie. Chcąc go znowu nosić będziemy musieli całkowicie śrubę skręcić (cofnąć) do punktu wyjściowego.

Co zrobić, jeśli aparat ruchomy powoduje otarcia jamy ustnej?

Należy zgłosić się do swojego ortodonty i przedstawić mu problem.

Czy można we własnym zakresie “podkręcić aparat ruchomy” celem zwiększenia nacisku, a tym samym czasu kuracji?

Nie wolno – o tym może zadecydować ortodonta prowadzący leczenie.

Czy noszenie aparatu ruchomego jest niezbędne do późniejszego założenia aparatu stałego?

To zależy od wady zgryzu. Często leczymy aparatem ruchomym, a później kończymy leczenie aparatem stałym - wówczas noszenie tego ostatniego skraca się w czasie. Wcześniejsze noszenie aparatu czynnościowego uchronić nas może również przed ewentualnym usuwaniem zębów.

Jakie objawy u dziecka wskazują na konieczność wizyty u ortodonty celem założenia aparatu ruchomego?

Każde, które nas niepokoją jako rodziców. Dobrze byłoby porozmawiać z lekarzem również o profilaktyce, gdyż złe nawyki, które my uznajemy za naturalne, mogą poczynić duże szkody w rozwoju uzębienia dziecka. Jako przykład można podać ssanie kciuka: jeżeli dziecko ssie palec tylko przed zaśnięciem, to można się nie martwić, ale jeżeli lubi ssać kciuk dużo w ciągu dnia, to fakt ten powinien rodziców zaniepokoić, gdyż z tego nawyku rozwijają się poważne wady zgryzu.

Czy są sytuacje, w których dorosłej osobie aparat ruchomy jest bardziej polecany niż aparat stały?

Aparat ruchomy może czasami być używany jako środek wspomagający w leczeniu aparatem stałym, ale do wyleczenia osoby dorosłej potrzebny jest aparat stały, gdyż ma on zupełnie inną biomechanikę działania, której nie ma aparat ruchomy.

Rodzaje aparatów ortodontycznych stałych

Stały aparat na zęby może być stosowany tylko u osób posiadających zęby stałe i z zakończonym rozwojem narządu żucia, co następuje najczęściej ok. 14 roku życia. Aparat stały pozwala na leczenie znacznie poważniejszych wad zgryzu niż aparat ruchomy (zdejmowany).

Aparat sały zbudowany jest z:

zamków, które nakleja się na zęby przy użyciu specjalnego kleju

łuku w postaci drutu przymocowanego do zamków za pomocą ligatur, który wywiera precyzyjną siłę na poszczególne zęby, przez co mogą być one przesuwane, bądź obracane wokół własnej osi

ligatur - elementów, które utrzymują łuk w zamkach, potocznie nazywanych gumkami, których kolor zazwyczaj można sobie wybrać

Aparaty stałe dzielimy na:

metalowe - najczęściej stosowane

dzielimy je na aparaty z zamkami tradycyjnymi oraz z zamkami 'mini', czyli mniejszymi od poprzednich (szczególnie wskazanych u osób z małymi zębami)

tytanowe - dla pacjentów alergicznych

zbudowane są ze stopów tytanowych, przez co wykazują wysoką biokompatybilnością nie zawierają niklu, dlatego wskazane są u osób zgłaszających w wywiadzie uczulenie ich koszt jest niewiele wyższych od standardowych aparatów metalowych

estetyczne

dla osób pragnących jak najbardziej zmniejszyć widoczność aparatu na zęby. Ze względu na przezierność dzielimy je na mleczne (seramiczne, porcelanowe) oraz przezroczyste (szafirowy, kryształowy). Można dobrać kolor zamków do koloru zębów, przez co wykazują one wysoką estetykę. Zamki aparatów estetycznych są jednak trochę większe niż standardowe metalowe i bardziej wypukłe. Należy stosować tzw. białą dietę, czyli unikać pokramów i napojów przebarwiających, a także niewskazane jest palenie, gdyż powoduje to przebarwianie się ligatur dając nieładny efekt estetyczny.

samoligaturujące

Jeden z nowszych aparatów na zęby stosowanych w ortodoncji

W aparacie tym nie stosuje się ligatur, gdyż łuk utrzymywany jest w zamku za pomocą specjalnej 'klapki', która się w nim znajduje. Brak ligatur powoduje zminimalizowanie tarcia, co w połączeniu z zastosowaniem biologicznie zbalansowanych sił skraca czas leczenia i pozwala na rzadsze wizyty kontrolne (nawet raz na 3 miesiące). Mniejsze tarcie odpowiada również za zmniejszenie dolegliwości bólowych i dyskomfortu towarzyszącego leczeniu ortodontycznemu. Mniejsze wymiary zamków ułatwiają natomiast utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej, zamki mogą być zarówno metalowe, jak i formie zamków estetycznych. W niektórych sytuacjach klinicznych zastosowanie aparatu samoligaturującego pozwala na uniknięcie konieczności usuwania zębów przed leczeniem

lingwalny - aparat stały niewidoczny

Zamki do tego apratu wykonywane są indywidualnie dla każdego pacjenta w specjalistycznym laboratorium w Niemczech na podstawie wcześniej pobranego wycisku. Zamki wykonane są ze złota z dodatkiem irydu i klejone są na powierzchni językowej zębów, przez co są niewidoczne. Pacjenci bardzo szybko przyzwyczają się do ich noszenia, gdyż zamki są płaskie. Ze względu na fakt, iż siła przyłożona znajduje się blisko centrum oporu, zęby szybciej się przemieszczają; natomiast stosowanie cienkich łuków znacznie zmniejsza dolegliwości bólowe. Aparaty te niestety posiadają znacznie wyższą cenę niż aparaty standardowe, bądź samoligaturujące

Clear Aligner - niewidoczny aparat na zęby

Clear Aligner to nowa technologia aparatów ortodontycznych. Opiera się na regulowaniu nieprawidłowości zębów za pomocą przezroczystych nakładek i jest alternatywą dla osób, które nie wyobrażają sobie noszenia stałego aparatu na zębach.

Clear Aligner jest techniką korekty wad zgryzu, której główną zasadą jest noszenie przez min. 20 godzin dziennie przezroczystych nakładek. Nie są one cementowane na stałe na zęby i bez najmniejszego problemu w każdej chwili można je wyjąć. W celu uzyskania oczekiwanego efektu leczenia należy je jednak nosić przez cały czas wyznaczony przez lekarza ortodontę.

Clear Aligner występując w postaci nakładek idealnie dopasowanych do zębów sprawia, że większość otaczających nas osób nawet nie zauważa stosowania przez nas tego typu aparatu. Ze względu na możliwość wyjmowania szyn zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku konwencjonalnych aparatów stałych. Aparat Clear Aligner może być stosowany u młodzieży powyżej 14 roku życia oraz u osób dorosłych.

Leczenie ortodontyczne prowadzone za pomocą tego rodzaju aparatu na zęby może być również łączone z leczeniem innymi aparatami np. w przypadku poważnych wad zgryzu, bądź gdy pacjent chce wcześniej zdjąć aparat stały.

Clear Alinger – leczenie krok po kroku

I etap

Ortodonta po badaniu klinicznym jamy ustnej i profilu twarzy dokonuje wstępnej diagnozy wady zgryzu.
Na pierwszej wizycie zazwyczaj pobierane są wyciski w celu wykonania modeli gipsowych szczęki i żuchwy.
Lekarz przekazuje również skierowanie na wykonanie zdjęcia rentgenowskiego kefalometrycznego tzw. telerentgenogram.

II etap

Ortodonta na podstawie analizy zdjęcia rentgenowskiego oraz modeli gipsowych, jak i wcześniej wykonanego badania jamy ustnej ustala szczegółowy plan leczenia ortodontycznego i przedstawia kosztorys.
Jeżeli pacjent wyraża zgodę na leczenie pobierane są wyciski do w celu wykonania szyn ClearAligner.

III etap

Każdy pacjent otrzymuje trzy szyny Clear Aligner.
Ortodonta następnie określa czas noszenia jednego kompletu i termin kolejnej wizyty.
Na wizytach kontrolnych ortodonta ocenia czy zęby osiągnęły już ustawienie umożliwiające przejście do kolejnej fazy leczenia, czyli kolejnego kompletu szyn. Czas noszenia jest ustalany indywidualnie dla każdego pacjenta.

IV etap

Leczenie retencyjne, czyli utrwalenie wyników leczenia. Ostatni komplet szyn stosowany jest jako aparat retencyjny. Etap ten może trwać od 6 miesięcy do nawet 3 lat.
W niektórych sytuacjach istnieje konieczność założenia retencji na stałe (czyli przyklejanego metalowego łuku od wewnętrznej strony zębów).

zalety

przezroczyste nakładki są prawie niewidoczne
brak metalowych zamków, pierścieni i innych elementów mogących ranić tak, jak standardowe aparaty ortodontyczne
nakładki można zdjąć przy szczególnych okazjach, bądź np. do jedzenia, czyszczenia

wady

aparat działa tylko wtedy kiedy jest na zębach dlatego istotne jest by nosić go 20-22 godziny na dobę
koszt założenia takiego aparatu jest dosyć wysoki
nadaje się do leczenia niewielkich wad zgryzu
możliwość wystąpienia reakcji alergicznych na materiał, z którego wykonane są nakładki
pacjent może odczuwać początkowo dyskomfort po nałożeniu szyn
leczenie może obejmować konieczność wykonania od kilku do kilkunastu kompletów nakładek

aparat na zęby INSYGNIA

Planowanie leczenia odbywa się w systemie trójwymiarowym i aparat również projektowany indywidualnie w projekcji 3D. Wszystkie elementy aparatu - zamki, łuki, klamry - są precyzyjnie projektowane, tak by regulując odpowiednio nacisk optymalnie wpłynęły na ruch zęba. Takie spersonalizowanie leczenia pozwala na skrócenie jego trwania o ok. 25% i zmniejszenie liczby wizyt kontrolnych o 50%.

Ortodoncja Ortodoncja dysponuje obecnie wieloma typami aparatów służących do pozycjonowania zębów. Aparat umożliwia przemieszczenie zębów w prawidłowe miejsca w celach kosmetycznych i zdrowotnych. Omówienie różnych aparatów proponowanych pacjentom przedstawiamy poniżej. Dodatkowe informacje wyświetlone zostaną po kliknięciu wybranego typu aparatu.

Aparaty tradycyjne – metalowy, ceramiczny lub szafirowy

Najczęściej stosowane są obecnie zamki tradycyjne, przyklejane do poszczególnych zębów. Dostępnych jest kilka odmian – na przykład metalowe, czy bezbarwne ceramiczne. Zamki przyklejane są do poszczególnych zębów, a przyłączony do nich łuk wywiera siłę przemieszczającą. Łuk ten zastępowany jest w miarę upływu leczenia lukiem coraz grubszym, działającym silniej. Łuki przytrzymują ligatury ortodontyczne. Ligatury wytwarzane są w wielu kolorach, dzięki czemu młodsi pacjenci postrzegają aparaty jako bardziej atrakcyjne.

Zamki metalowe

Gdy mowa o aparacie ortodontycznym, na myśl przychodzi nam najczęściej typowy wygląd zamków metalowych. Choć jest to jedno z najstarszych rozwiązań, z uwagi na skuteczność preferuje je nadal większość ortodontów. Ze względów kosmetycznych pacjent może wybrać inny typ zamków – mniej widoczne lub bezbarwne zamki ceramiczne, językowe, czy Invisalign/Clear Aligner omówione poniżej. Również tradycyjne zamki dostępne są w wersjach bardziej dyskretnych: ceramicznych lub szafirowych. One właśnie są najpopularniejsze wśród młodzieży.

Zamki szafirowe

Zamki ceramiczne są półprzezroczyste lub przezroczyste, a więc mniej rzucające się w oczy niż tradycyjne metalowe. Współgrają one z naturalną barwą zębów i z jakichś powodów uznane zostały za atrakcyjne. Wsporniki ceramiczne są jednak bardziej kruche i podatne na pękanie. By poradzić sobie z tym problemem, producenci zwiększyli ich grubość. Zamki szafirowe, wytwarzane z czystego monokrystalicznego szafiru, są bardzo przezroczyste. Są również bardzo wytrzymałe i nie powodują przebarwień. U kogoś o śnieżnobiałych zębach wyglądają one najlepiej, ponieważ nie są widoczne na tle zębów. Jeśli jednak zęby mają odcień żółtawy, zamki szafirowe są bardziej widoczne niż ceramiczne. Zamki metalowe vs. szafirowe

Aparaty samoligaturujące (model Damon),

Kolejnym przykładem zamków nie wymagające stosowania ligatur są zamki samoligaturujące, spopularyzowane przez model Damon. Zamki te przyspieszają zazwyczaj leczenie, ponieważ nie wymagają wymiany ligatur. Zmniejsza się dzięki temu liczba wizyt, co pacjenci uznają za bardzo korzystne. Zamki Damon wyposażone są w mechanizm przesuwny blokujący luk, co jest wygodniejsze dla pacjenta i przyczynia się do przyspieszenia leczenia. System Damon Q Metalowy

Aparaty lingwalne (językowe)

Zamki językowe przypominają tradycyjne zamki, z tym, że mocowane są na tylnych powierzchniach zębów. Stosowane są wówczas, gdy widoczność aparatu jest całkowicie niepożądana. Umieszczenie zamków z tyłu zębów pozwala niemal całkowicie ukryć fakt poddawania się leczeniu. Najpopularniejszymi zamkami językowymi są wsporniki ortodontyczne Incognito™. Choć niektórzy pacjenci twierdzą, że rozwiązanie takie bardziej utrudnia mówienie niż zamki tradycyjne, na problem ten narzeka niewielki odsetek użytkowników aparatów Incognito. System Incognito

Aparaty o przezroczystych nakładkach

Ta metoda leczenia spopularyzowała się w ubiegłym dziesięcioleciu, ponieważ przyczyniła się znacząco do zrewolucjonizowania wyglądu kosmetycznego aparatów ortodontycznych. Liderami wśród tych produktów są aparaty Invisalign produkowane w USA i Clear Aligner wytwarzane w Niemczech. Do przemieszczania zębów zastosowano wytwarzane „na miarę” plastikowe płytki zwane „nakładki”. Pacjentom wydaje się serię nakładek. Są one wymieniane co około 4 tygodnie w miarę przemieszczania się zębów w docelowe położenia. To dobre rozwiązanie dla osób o mało nasilonej wadzie ortodontycznej. Aparaty te są praktycznie niewidoczne. Umożliwiają one skuteczne i stopniowe przemieszczanie zębów do docelowych położeń. Jedną z zalet stosowania tych nakładek jest możliwość utrzymania lepszej higieny jamy ustnej, ponieważ nakładki można łatwo wyjąć. Przezroczyste nakładki zmieniły reguły gry w ortodontyce. Osoby zainteresowane leczeniem nie wpływającym na aspekty kosmetyczne wyglądu powinny zapoznać się z aparatem Clear-Aligner.